Bulkhead Coupling 1-29/32in 177.4006, 1496DC, 035079, S646
Description: Outer Pipe: 1/2in, Thread: 1.0in -14, Inner Pipe: 3/8in, Length: 1-29/32in
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Fitting Type | Pipe Fittings |
| Connector Type | Bulkhead Female to Male Adapter |
| Connection | Female NPT Inner (One End) to Male NPT Outer (Other End) |
| Female NPT (Inner) | 3/8" |
| Male NPT (Outer) | 1/2" |
| SAE Straight Thread | 1" - 14 |
| Length | 1-29/32" |
| Fitting Body Material | Brass |
|
|