Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| A-Z Product Group | Oil Seals |
| A-Z Item Type | Wheel Seal - Oil - Trailer Axle (TN) |
| Seal Type | CR Genuine |
| Shaft Diameter | 4.625" |
| Seal OD. | 6.014" |
| Seal Width | 0.912" |
| Axle | Trailer/Pusher/Tag |
| Trailer Pusher Tag Axle Application | Meritor, Dana Spicer, Standard Forge, Eaton |
Cross Reference
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| CR | 46300PRO | Scotseal PRO |
| Hendrickson Truck | A-25538 | Scotseal PRO |
| Hendrickson Truck | A25538 | Scotseal PRO |
| Meritor | MER0243 | Scotseal PRO |
| Meritor | MER0143 | Scotseal PRO |
| Stemco | 373-0143 | Scotseal PRO |
| Stemco | 373-0243 | Scotseal PRO |
| Stemco | 3730143 | Scotseal PRO |
| Stemco | 3730243 | Scotseal PRO |
| Torque | TR0143 | Scotseal PRO |
| Torque | TR0243 | Scotseal PRO |
|
|