- Composite Body w/Brass Collet
- Fits 1/4in, 1/4in, 1/4in Tube
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Fitting Type 2 | Push Lock Connect |
| Connector Type 2 | Y Union |
| Connection | Tube (3) |
| Tube OD (A) | 1/4" |
| Tube OD (B) | 1/4" |
| Tube OD (C) | 1/4" |
| Fitting Body Material | Composite |
| Tube Type (Used In) | Nylon |
| Collet Material | Brass |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Parker | 362PTC-4 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Parker | 362PTC4 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Tramec | KV2U07-00 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Tramec | KV2U0700 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Tectran | QL1363444 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Sloan | S764YPMT-4 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Sloan | S764YPMT4 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
| Velvac | 016289 | PLC Union Connector DOT 1/2in |
|
|