- Composite Body w/Brass Collet
- Fits 1/2in Tube
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Fitting Type 2 | Push Lock Connect |
| Connector Type 2 | Union Tee |
| Connection | Tube (3) |
| Tube OD (A) | 1/2" |
| Tube OD (B) | 1/2" |
| Tube OD (C) | 1/2" |
| Fitting Body Material | Composite |
| Tube Type (Used In) | Nylon |
| Collet Material | Brass |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Parker | 364PTC-8 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Parker | 364PTC8 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Sloan | S764PMT-8 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Sloan | S764PMT8 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Tramec | KV2T13-00 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Tramec | KV2T1300 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Tectran | QL1364-8 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Tectran | QL13648 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
| Velvac | 016980 | PLC Union Tee DOT 1/2in |
|
|