PLC SWL Male Branch Tee DOT 1/2 X 1/2in 177.12C728D, 372PTC88, QL13728D, 016388
Description:
- Composite Body w/Brass Collet
- Fits 1/2in Tube, 1/2in Pipe
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Fitting Type 2 | Push Lock Connect |
| Connector Type 2 | Male Branch Tee |
| Connection | Tube (2) to Male NPT |
| Tube OD (A) | 1/2" |
| Tube OD (B) | 1/2" |
| Male NPT | 1/2" |
| Type of Pivoting | Swivel |
| Fitting Body Material | Composite |
| Tube Type (Used In) | Nylon |
| Collet Material | Brass |
|
|