| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Type | Constant Torque Clamps |
| Clamp Category | Norma CT Aero seal-SS screw |
| Brand | Breeze |
| Width | 0.560" |
| Band Thickness | 0.026" |
| Max. Dia. | 1.500" |
| Min. Dia. | 0.810" |
| Torque Range | 30-45 in-lbs |
| Bolt Size | 5/16" |
| Washer Count | 8 |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Breeze | CT9416 | Constant Torque Clamp 0.81-1.50in |
| CVL | BRECT9416 | Constant Torque Clamp 0.81-1.50in |
| Gates | 32716 | Constant Torque Clamp 0.81-1.50in |
| Tectran | HK16 | Constant Torque Clamp 0.81-1.50in |
| Velvac | 022416 | Constant Torque Clamp 0.81-1.50in |
|
|