Description 410 Stainless Steel 5/16in Hex Screw0.56in Wide 300 Series SS Band8 Stainless Steel Belleville Washers
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Type | Constant Torque Clamps |
| Clamp Category | Norma CT Aero seal-SS screw |
| Brand | Breeze |
| Width | 0.560" |
| Band Thickness | 0.026" |
| Max. Dia. | 1.060" |
| Min. Dia. | 0.560" |
| Torque Range | 30-45 in-lbs |
| Bolt Size | 5/16" |
| Washer Count | 8 |
Cross Reference
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Breeze | CT9410 | Constant Torque Clamp 0.56-1.06in |
| CVL | BRECT9410 | Constant Torque Clamp 0.56-1.06in |
| Gates | 32710 | Constant Torque Clamp 0.56-1.06in |
| Tectran | HK10 | Constant Torque Clamp 0.56-1.06in |
| Velvac | 022410 | Constant Torque Clamp 0.56-1.06in |
|
|