CAC LH DD15 NGC Freightliner 4"x12.875" 561.46813, 0128813000, 01-28813-000
Description: Straight at 4.0in ID x 12-7/8 in OAL
Product Overview
This CAC coolant hose is a direct replacement for OEM parts. Perfect for any coolant system rebuild. This tubing is made of EPDM reinforced with Polyester; to insulate air flow and maintain temperature. The material provides excellent resistance for high temperature applications. Durable construction ensures long life.
Specific Features & Benefits
- Designed and engineered for a wide variety of applications
- Resistance to UV and Ozone
- Recommended for temperatures -80F to 360F (-60C to 180C)
- Long Service Life
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Freightliner |
| EPDM/Silicone | EPDM |
| Hose Type | Sleeve |
| Kit (Yes/No) | No |
| Reinforcement | None |
| Usage | CAC Hose |
| Make | Freightliner |
| ID (Side A) | 4.000" |
| ID (Side B) | 4.000" |
| Centerline Length Long Side | 12.875" |
| Centerline Length Short Side | N/A |
| OEM # | Freightliner(128813000) |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Freightliner | 01-28813-000 | CAC Hose LH |
| Freightliner | 0128813000 | CAC Hose LH |
|
|