Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia 172.2001A, HT9508, 2001A, 19840, 461003
Description: Volume: 1,488 Cubic Inches
Product Overview
Air tank reservoirs are responsible for storing air and maintaining pressure in pneumatic systems. This air tank is designed to meet or exceed OEM standards. With ample storage capacity; our tanks ensure a consistent and reliable air supply to pneumatic systems; including brakes; suspension and auxiliary systems.
Specific Features & Benefits
- Meets SAE J10 and FMVSS 121 standards for vehicle equipped with air tanks and air braking systems
- Working Pressure of 150 psi
- Made with high strength steel and a black phosphate coating for durability and corrosion resistance
- Facilitates easy connection to air lines for efficient air distribution throughout the truck.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Trailer / Truck | Trailer |
| Diameter (In) | 9.500" |
| Volume (Cubic Inches) | 1488 |
| Mounting Length | 27.500" |
| Bracket Orientation | Type 1 |
| Front Port (F2) | 3/4" NPT |
| Back Port (B1) | 3/4" NPT |
| Drain Port (D) | 1/4" NPT |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Haldex | 19840 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Haldex | 19841 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Sloan | 461003 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Sloan | 461012 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Tectran | 2001A | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Tectran | 11019 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Velvac | 035104 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
| Velvac | 035106 | Air Tank 1488 Cubic in Vol 9.500in Dia |
|
|