Air Intake Hose Cummins 1.9"x3.9" 561.90970, 3682842, 4952644, 4919970
Description:
- Hose Plain EGR
- Cooler Tube Air Crossover
- Cummins ISX
Product Overview
This CAC Hot Side Intake Hose is a direct replacement for OEM parts. Perfect for any air intake system rebuild. This tubing is made of Silicone reinforced with polyester fibers; to insulate air flow and maintain temperature. The material provides excellent resistance for high temperature applications. Durable construction ensures long life.
Specific Features & Benefits
- Designed and engineered for a wide variety of applications
- Resistance to minor oil splash and petrochemical exposure
- Recommended for temperatures: -80F to 360F (-60C to 180C)
- Long Service Life
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Cummins |
| EPDM/Silicone | Silicone |
| Hose Type | CAC Hose |
| Kit (Yes/No) | No |
| Reinforcement | 4 ply polyester |
| Usage | Hot Side |
| Make | Cummins |
| ID (Side A) | 1.937" |
| ID (Side B) | 1.937" |
| Centerline Length Long Side | 3.937" |
| OEM # | Cummins(3682842, 4952644, 4919970) |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Cummins | 3682842 | Hose |
| Cummins | 4919970 | Hose |
| Cummins | 4952644 | Hose |
|
|