| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Cummins |
| EPDM/Silicone | Silicone |
| Hose Type | Sleeve |
| Kit (Yes/No) | No |
| Reinforcement | 4 ply polyester |
| Usage | Cooling Hose |
| Make | Cummins |
| ID (Side A) | 0.875" |
| ID (Side B) | 0.875" |
| Centerline Length Long Side | 3.000" |
| Centerline Length Short Side | N/A |
| OEM # | Cummins(3286499) |
|
|