Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| EPDM/Silicone | EPDM |
| Hose Type | Molded Hose |
| Reinforcement | 1 ply aramid |
| Usage | Radiator Hose |
| Make | Volvo |
| ID (Side A) | 2.500" |
| ID (Side B) | 2.313" |
| Centerline Length Long Side | 10.750" |
| Centerline Length Short Side | 9.375" |
| OEM # | Volvo(22891468) |
Cross Reference
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Volvo | 22891468 | Cooling Hose Upper |
|
|