Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Dia. | 0.784" |
| Type | Serrated Wheel Studs |
| Thread | 3/4"-16 |
| Length (A) | 3.38" |
| Shoulder Length (B) | 1.25" |
| Thread Length (C) | 2.00" |
| Serration Length (D) | 0.50" |
Cross Reference
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Euclid | E8979L | Wheel Stud |
| Gunite | W1133L | Wheel Stud |
| Gunite | W992L | Wheel Stud |
| IHC | 597991C1 | Wheel Stud |
| Meritor | R008979L | Wheel Stud |
|
|