- Two 3/8in Tube Ends, One 1/4in Swivel Pipe End
- Tubes Connect Opposite Each Other
| Attribute | Value |
|---|---|
| Applications | Universal |
| Fitting Type 2 | Push Lock Connect |
| Connector Type 2 | Male Branch Tee |
| Connection | Tube (2) to Male NPT |
| Tube OD (A) | 3/8" |
| Tube OD (B) | 3/8" |
| Male NPT | 1/4" |
| Type of Pivoting | Rigid Swivel |
| Fitting Body Material | Composite |
| Tube Type (Used In) | Nylon |
| Collet Material | Composite |
| Name | Part Number | Notes |
|---|---|---|
| Parker | 372PTC64 | PLC Swivel Male Branch Tee |
|
|